خدمات بنیاد دانش

حمایت های تحصیلی

حمایت های مشاوره
و روانشناسی

حمایت های مهارت آموزی
و اشتغال

حمایت های معیشتی

حمایت های پزشکی

 

بیانیه ماموریت

بنیاد دانش از طریق روش‌های نوین و مداخله موثر در امور آموزشی و تربیتی، زمینه رشد بورسیه‌ها را در مقاطع ابتدایی متوسطه اول، متوسطه دوم و دانشگاه فراهم می‌سازد. ایجاد زمینه‌های مناسب رشد در توسعه فردی، خانوادگی و اجتماعی با هدف دستیابی به مدارج عالی علمی یا حرفه‌ای، ماموریت اصلی بنیاد است که منجر به خوداتکایی بورسیه‌ها در زندگی اجتماعی می‌شود.

چشم انداز

کاهش فقر در مسیر
توسعه آموزش

خلاق در بطن جامعه
آموزش منابع انسانی

بخش تر وتوسعه پذیر
آینده شکوفاتر،امید

ارزش های سازمانی

ساختار سازمانی

گزارشات بنیاد دانش

موسسه بنیاد دانش با تکیه بر دو اصل شفافیت مالی و پاسخگویی، گزارش هایی را در همین راستا منتشر می کند. گزارش‌هایی که ماهانه ارائه می‌شود؛ شامل فعالیت‌های کمیته‌ها و بخش‌های مختلف بنیاد دانش در نمایندگی‌های خود در شهر‌های مختلف می باشد. بر اساس برنامه ریزی ها و سیاست گذاری های موسسه بنیاد دانش، فعالیت ها و عملکردهای بنیاد دانش در هر ماه، به صورت کاملا عمومی در اختیار همیاران و مردم قرار می گیرد. از این رو برای مشاهده گزارش های ماهانه، سالانه و گزارشات مالی می توانید بر روی لینک های مربوطه کلیک نمایید و آن ها را مشاهده نمایید.

گزارش ماهانه

گزارش مالی

بورسیه و فرآیند جذب بورسیه

بورسیه کیست؟
بورسیه ها دانش آموزان با استعداد اما کم برخورداری هستند که پس از معرفی به بنیاد دانش و پشت سر گذاشتن مراحل جذب و آزمون های ورودی عضوی از خانواده بزرگ بنیاد دانش می شوند.

چطور یک دانش آموز عضوی از خانواده بنیاد دانش می شود؟
در ابتدا دانش آموز مستعد از طریق مبادی ورودی به موسسه بنیاد دانش معرفی می شود. پذیرش اولیه و تحقیقات لازم انجام می شود. سنجش هوش و آزمون استعدادیابی از دانش آموز انجام می شود. در آخر راهنما تعیین می شود. بانک اطلاعاتی تهیه می شود وبرای بورسیه همیار تعیین می شود.

موسسه بنیاد دانش چگونه به فرآیند موفقیت یک دانش آموز کمک می کند؟
بنیاد دانش با تمرکز بر ارتقا کیفی زندگی بورسیه ها و ایجاد فضای امن روانی و مهارتی در سه محور شکوفایی استعدادهای خاص، شکوفایی استعدادهای مهارتی و شکوفایی تحصیلی به عنوان خدمات اصلی فعالیت میکند. همینطور با ارایه خدمات ویژه مشاوره ای و حمایت های معیشتی و پزشکی از بورسیه ها و خانواده های آنها ارایه میدهد.

در تصویر ذیل مسیر و فرآیند معرفی و ورود بورسیه به بنیاد دانش را می توانید مشاهده نمایید:

 

نمایندگی ها

چرا بنیاد دانش

۱. بالا بردن عزت نفس

تمرکز برای بالا بردن حس عزت نفس و اعتماد به نفس بورسیه‌شدگان و القا این موضوع که رجوع به توانمندی‌ها و انرژی درونی و امید به آینده می‌تواند بهترین وسیله رشد یک انسان باشد.

۲. مداخله مثبت در تربیت دانش آموز

مشاوران بنیاد دانش در کنار بورسیه ها و خانواده های آنان، سعی در ایجاد فضای مناسب برای رشد و تربیت انها ایجاد کند.

۳. ایجاد ارزش افزوده بر مبالغ اهدایی همیاران

مدیریت مالی بر کمک‌های همیاران و اسپانسرها و ایجاد ارزش افزوده با تعامل با همیاران تخصصی و بانیان و استفاده از ظرفیت‌های آن‌ها تحت قالب مسئولیت اجتماعی.

۴. شفافیت کامل عملکردی و مالی

شفافیت در عملکرد و ارائه گزارشات آنلاین هزینه کرد.

۵. آموزش موثر

آموزش مبتنی بر توانمندسازی و رسیدن به اشتغال پایدار مشارکت در زندگی موفق بورسیه‌ها از طریق شناخت استعدادهای آن‌ها و کمک به شکوفایی استعداد آن‌ها.

نقشه استراتژی بنیاد دانش

رویکرد بنیاد دانش در فضای نیکوکارانه، تعریف ساختار و فرایندی علمی در راستای ایجاد سازمانی منسجم و پایدار برای ارتقا کمی و کیفی زندگی فرزندان ایران است. در همین راستا با بهره گیری از تیمی دانشگاهی، برنامه و نقشه استراتژیک این بنیاد تهیه و تدوین گردیده است. تصویر نقشه استراتژیک بنیاد دانش که توسط تیم ضحی در مدت دو سال تهیه گردیده است:

منشور اخلاقی

موسسه خیریه همیاران توسعه دانش (بنیاد دانش)، موسسه‌ای است تخصصی و خیریه که در حوزه بورسیه دانش‌آموزان یتیم، مستعد و نیازمند فعالیت می‌کند. این موسسه در تلاش است با نزدیک کردن خیرین، نیکوکاران و دانش‌آموزان مستعد، یتیم و نیازمند از طریق اجرای فعالیت‌های داوطلبانه و تخصصی به بالا بردن کیفیت آموزشی و زندگی دانش‌آموزان بورسیه تحت پوشش کمک کند. تلاش‌های این موسسه در چارچوب شرایط بومی ایران و بر اساس ارزش‌های اخلاقی اسلامی می باشد. بنیاد دانش تلاش دارد ضمن تعامل با مخاطبان در پر کردن خلأهای موجود در زندگی دانش‌آموزان بورسیه بنیاد دانش، مساعدت نماید.

ارکان سازمانی

ارکان سازمانی موسسه خیریه بنیاد دانش تحت تاثیر اهداف و استراتژی این موسسه مشخص شده است، تا فعالیت های این سازمان تحت هدایت اعضای هیات امنا بنیاد دانش به صورت مشخص کنترل و اجرا شود. در تصاویر زیر مشخصات اعضای هیات امنای موسسه بنیان دانش را مشاهده نمایید.

 

 

 

گواهی نامه‌ها

موسسه بنیاد دانش در راه خدمت رسانی و کمک به دانش آموزان مستعد و نیازمند، مجوز های ملی و گواهی نامه های بین المللی دریافت کرده است. بنیاد دانش با دریافت این مجوزها، شفافیت و درستی در مسیر کمک رسانی و حمایت بورسیه ها را اثبات کرد. این دستاورد بزرگ به بنیاد دانش کمک می کند تا بتواند با اعتبار بالای خود برای ایجاد زمینه مناسب رشد در توسعه فردی، خانوادگی و اجتماعی قدم بردارد.

پروانه فعالیت موسسه بنیاد دانش، در راستای اجرای اصل 138 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران صادر شده است. همچنین بنیاد دانش گواهی بین المللی ISO10002 و گواهی بین المللی ISO10004 درجهت اعتمادسازی و همراهی مردم را دریافت کرده است و تمام اعتبار آن به بنیاد دانش تعلق دارد.

در ذیل تصاویر مجوز ملی و گواهینامه های بین المللی موسسه همیاران توسعه دانش را مشاهده نمایید.

خط مشی و عمده روش‌ها

خط مشی و سیاست رفتاری موسسه بنیاد دانش، اساس و تعیین کننده مرزها و حدود برای تصمیم گیری های سازمانی است. از این رو سیاست رفتاری بنیاد دانش همواره بر پایه اهمیت به تحصیل و آموزش یکسان همه دانش آموزان استوار بوده است. بنیاد دانش تلاش دارد با حفظ کرامت انسانی بورسیه های تحت حمایت خود، به آن ها در ساختن آینده ای روشن یاری رساند. خط مشی بنیاد دانش در زمینه های مختلف به شرح زیر می باشد:

1. پذیرش

همیاران محترم می توانند از سه روش، همیار بورسیه (پذیرش حمایت مالی مستمر از دانش آموز)، همیار عمومی (حمایت های عمومی و حتی موردی بر حسب ضرورت) و همیار تخصصی (مشارکت در فعالیت های آموزشی، فرهنگی، توانمندسازی، مدیریتی، پزشکی، حمایتی، اداری و پشتیبانی) با بنیاد دانش همکاری داشته باشند.
همیاران محترم می توانند دانش آموز و یا دانش آموزانی را با توجه به شرایط آنان، انتخاب نمایند. همیاری از دانش آموز هیچ گونه تعهد و الزامی برای همیار ایجاد نخواهد کرد.

2. امور حمایتی

بنیاد دانش هدایای نقدی و غیر نقدی ارائه شده از سوی همیاران گرامی را پذیرفته و آن را به دانش آموزان تحویل خواهد نمود، که حسب مورد، رسید آن نیز در اختیار همیاران محترم قرار خواهد گرفت.
بنیاد دانش به جهت حفظ کرامت انسانی افراد تحت حمایت، از پذیرفتن هر گونه کالای دست دوم معذور بوده و تنها هدایای نو را در اختیار دانش آموزان و خانواده های آنان قرار می دهد.
در گزارشات ارسالی اعلام نیاز بورسیه ها به همیاران، هیچ تعهدی برای همیار در خصوص پرداخت ایجاد نمی کند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارد و برآورده کردن یا نکردن آن بر حسب تمایل همیار است.

3. امور مالی

بنیاد دانش خود را متعهد می داند که در برابر کمک های دریافتی از همیاران خود، پاسخگو بوده و اسناد و صورت حساب های لازم را در اسرع وقت ارائه نماید.
کمک های همیاران در سه بخش پرداخت مستقیم به دانش آموزان، پرداخت غیر مستقیم در قالب خدمات آموزشی، فرهنگی، توانمندسازی، پزشکی، حمایتی و هزینه های پشتیبانی و اجرایی در بنیاد دانش مصرف خواهد شد.
در صورت افت تحصیلی بورسیه در یک ترم، بنیاد سعی در رفع افت تحصیلی وی خواهد کرد و در صورت تکرار افت تحصیلی بدلیل عدم همکاری بورسیه، از پوشش بنیاد خارج می گردد و در صورت نیازمندی باقیمانده صندوق ذخیره به وی پرداخت و دانش آموز دیگری به همیار معرفی خواهد شد.
تبصره: هر ساله با توجه به بررسی وضعیت معیشتی و نیازمندی بورسیه ها، در صورت بهبود وضع اقتصادی، بورسیه از حمایت خارج و دانش آموز جدید به همیار پیشنهاد می گردد و طبق صلاحدید بنیاد باقیمانده صندوق ذخیره وی جهت مصارف عمومی سایر بورسیه ها مصرف خواهد شد.

4. ارتباطات و اطلاع رسانی

گزارشی از آخرین وضعیت تحصیلی و معیشتی دانش آموز به صورت سالانه تهیه و جزئیات آن به اطلاع همیار او رسانده می شود. این گزارش ها بر مبنای تمایل همیاران عزیز برایشان ارسال خواهد شد.
همیاران محترم می توانند در صورت تمایل و با هماهنگی بنیاد دانش با دانش آموزان ملاقات حضوری یا تماس تلفنی و تصویری داشته باشند. ضمنا همیار محترم می تواند کتبا فردی را به عنوان نماینده به موسسه معرفی کند تا از طرف ایشان با دانش آموز تماس داشته باشند.
بنیاد دانش امانت دار همیاران و دانش آموزان و خانواده های آنان است. لذا خود را موظف می داند تا اطلاعات شخصی و نیز آدرس و شماره تماس آنان را نزد خود نگاه دارد. در صورت تمایل همیاران گرامی به برقراری تماس تلفنی یا دیدار حضوری با دانش آموز، این کار با نظارت بنیاد دانش، راهنما و یا کارشناسان در دفتر مرکزی بنیاد دانش یا محل مناسب دیگری انجام خواهد پذیرفت.
خط و مشی موسسه خیریه بنیاد دانش با ماموریت کمک به رشد تحصیلی و پرورش کودکان مستعد و کم برخوردار، در تصویر ذیل نوشته شده است:

سوالات متداول

راستا حفظ شئونات اسلامی، اخلاقی و وارستگی ظاهری در عرصه فعالیت‌های بنیاد را مقدم می‌شماریم. سعادت را در نزدیکی به خداوند و مراعات اصول و تعالیم روح‌بخش دین مبین اسلام می‌دانیم و در این ما معتقدیم عبودیت، تهذیب نفس و تربیت انسانی، محور اصلی توسعه و رشد بشریت بوده و رستگاری.

راستا حفظ شئونات اسلامی، اخلاقی و وارستگی ظاهری در عرصه فعالیت‌های بنیاد را مقدم می‌شماریم. سعادت را در نزدیکی به خداوند و مراعات اصول و تعالیم روح‌بخش دین مبین اسلام می‌دانیم و در این ما معتقدیم عبودیت، تهذیب نفس و تربیت انسانی، محور اصلی توسعه و رشد بشریت بوده و رستگاری.

راستا حفظ شئونات اسلامی، اخلاقی و وارستگی ظاهری در عرصه فعالیت‌های بنیاد را مقدم می‌شماریم. سعادت را در نزدیکی به خداوند و مراعات اصول و تعالیم روح‌بخش دین مبین اسلام می‌دانیم و در این ما معتقدیم عبودیت، تهذیب نفس و تربیت انسانی، محور اصلی توسعه و رشد بشریت بوده و رستگاری.