شرایط دریافت بورسیه 

 

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در بنیاد دانش به شرح ذیل می‌باشد. لطفاً پس از مطالعۀ شرایط، نسبت به تکمیل فرم درخواست بورسیه اقدام فرمایید.

شرایط عمومی دریافت بورسیه چیست؟

1.دانش‌آموز مشغول به تحصیل در مقاطع تحصیلی ابتدایی، متوسطه اول و متوسطه دوم باشد.

2.اولویت با ایتام و سپس فرزندان طلاق، پدران زندانی با محکومیت بالای 5 سال، معتاد، از کار افتاده و یا پدران بالای ٦٠ سال است.

3. دانش‌آموز متقاضی بورسیه از استعداد تحصیلی و معدل قابل قبول به شرح ذیل برخوردار باشد.

الف) شرط معدل 

معدل به عنوان شاخص اولیه جهت تعیین صلاحیت علمی دانش‌آموز مورد توجه قرار می‌گیرد:

  • دانش‌آموزان ابتدایی: معدل خیلی خوب و خوب.
  • دانش‌آموزان متوسطه اول: حداقل معدل 16 
  • دانش‌آموزان متوسطه دوم نظری حداقل معدل ۱۷ 
  • دانش‌آموزان متوسطه دوم فنی و حرفه‌ای یا کاردانش :حداقل معدل 15 
  • دانش‌آموزان متوسطه دوم فنی و حرفه‌ای یا کاردانش، در صورت آشنایی با یک یا چند مهارت حرفه‌ای نیاز به شرط معدل نخواهند داشت.

(در مواردی که معدل بورسیه پایین‌تر از محدوده قابل قبول بنیاد باشد، می‌توان به صلاحدید کارگروهی متشکل از کمیته حمایت تحصیلی، کمیته مشاوره و استعدادیابی جهت ادامه فرایند جذب تصمیم گیری نمود.)

ب) آزمون علمی

کسب امتیاز قابل قبول در آزمون ورودی بنیاد دانش به عنوان شاخص ثانویه در تشخیص صلاحیت علمی دانش‌آموزان ملاک است.

آزمون ورودی به‌صورت دوره‌ای در زمان‌های مقرر (از دروس اصلی تعیین شده، زیر نظر مدیریت آموزش بنیاد برگزار می گردد.)

نکته: آزمون ورودی به صورت آنلاین (مشروط به داشتن استانداردهای آزمون در فضای مجازی)  می‌تواند برگزار گردد.

ج)  تست‌های روانشناختی

سنجش توانمندی‌های ذهنی دانش‌آموزان ابتدایی در بدو ورود با تست‌های استاندارد هوش زیر نظر کمیته مشاوره و استعدادیابی صورت می پذیرد.

برای دانش‌آموزان متوسطه در ابتدای ورود علاوه بر تست‌های هوش، تست‌های شخصیت MBTI   و رغبت‌سنجی HOLAND  انجام می‌‎شود.

د) مصاحبه

مصاحبه با هدف سنجش انگیزه، سلامت روان، هوش هیجانی و سخت‌کوشی توسط کارشناسانی که مورد تایید کمیته مشاوره و استعدادیابی می‌باشند صورت می‌پذیرد.

با تشخیص مصاحبه‌گر در صورت نیاز آزمون‌های روانسنجی در مرحله مصاحبه اولیه انجام می‌شود.

تبصره 1:

بورسیه‌ای که با بهره‌مندی از خدمات حوزه‌های مختلف بنیاد، موفق به اتمام مقطع تحصیلی متوسطه دوم شده و در رشته کاربردی و دارای بازار کار شاغل شود، در حد توان مورد حمایت‌های بنیاد قرار خواهد گرفت. کلیه حمایت‌های بنیاد دانش جهت بورسیه در قالب وام قرض‌الحسنه اعطا و پس از اشتغال باثبات بورسیه، بر اساس یک تعهد اخلاقی به‌صورت اقساط ماهانه طولانی‌مدت اخذ خواهد شد.

حمایت‌های بنیاد دانش شامل تأمین هزینه ماهانه که از طریق همیار سابق – در صورت تمایل - و یا همیار و یا همیاران جدید تأمین می‌شود، پیگیری وام قرض‌الحسنه از بانک‌ها، معرفی به مراکز آموزشی فنی و حرفه‌ای، معرفی به بخش‌های کارآموزی و کاریابی و آموزش‌های مربوط به قوانین کار، بیمه، ثبت شرکت و ایجاد تعاونی خواهد بود.

 تبصره 2:

بورسیه‌ای که با بهره‌مندی از خدمات حوزه‌های مختلف بنیاد دانش، موفق به اتمام مقطع تحصیلی متوسطه دوم شده و در دانشگاه‌های برتر مشغول به تحصیل شده است، از خدمات بنیاد برخوردار خواهد بود. 

 تبصره 3:

پس از فارغ‌التحصیلی بورسیه‌ها از مقطع دبیرستان، بنیاد دانش تمام تلاش خود را برای ادامه حمایت توسط همیار - در صورت تمایل - و یا همیاران جدید انجام خواهد داد. ادامه ارائه خدمات به گروه‌های فوق‌الذکر با توجه به نظر کارشناسان آموزشی و با توجه به توان علمی بورسیه خواهد بود.